Štandard Plemena

Štandard plemena

Fínsky laponský pes je staré ovčiarske plemeno s pôvodom vo Fínsku. Presný pôvod nie je známy, ale podobní psi boli chované už v 17. storočí. Laponský pes vznikol krížením rôznych ovčiarskych plemien a niektorých špicov. Medzi jeho predkami pravdepodobne patrí Karelský medvedí pes, islandský pes, samojed, kólia a ďalšie plemená. Fínsky laponský pes slúžil k paseniu početných sobích stád a svojmu pánovi bol zároveň oddaným spoločníkom.

Okrem Fínska bol rozšírený aj v ďalších severských krajinách. K rozšíreniu mimo severnej oblasti Fínska, Nórska, Švédska a Ruska došlo začiatkom 20. storočia. Významnou ranou pre fínskeho laponského psa bola 2. svetová vojna a neskôr epidémie psinky, čo dostalo plemeno až na pokraj vyhynutia. Našťastie ostalo dosť chovných jedincov, aby sa mohlo s chovom pokračovať. Dnes je fínsky laponský pes najhojnejšie zastúpený vo svojej domovine a na severe Európy, zatiaľ čo vo zvyšku sveta je stále pomerne neznámy.

Fínsky laponský pes je nenáročný, bezkonfliktný pes, ktorý bol pôvodne využívaný k paseniu sobích stád, ale dnes ho stále častejšie vídame ako spoločníka. Pochádza z chladných oblastí Fínska a svoj severský pôvod dodnes nezaprie. Fínsky laponský pes miluje sneh a rád si v ňom hrá.

Svoju hravosť, učenlivosť a veselú povahu uplatní v nejednom zo psích športov. Skvele vychádza s deťmi a rád pristúpi na ich hry. Výborne znáša aj iné zvieratá v domácnosti a bez konfliktu dokáže vyjsť s ostatnými psami. Má prirodzené vlohy pre mnohých psie športy.

Lapinkoira je stredne veľký ovčiarsky pes.Jeho dĺžka je mierne väčšia ako výška v kohútiku. Stredne veľká hlava je pomerne široká. Tmavo hnedé oči majú priateľský výraz. Stredne veľké uši trojuholníkového tvaru sú široko nasadené a bývajú nesené vztýčené alebo polo vztýčene. Stredne dlhý krk je pokrytý bohatým golierom. Hlboký hrudník má mierne klenuté rebrá. Končatiny sú silné, s dobre vyvinutými svalmi. Stredne dlhý chvost je bohato pokrytý dlhou srsťou.

Dlhá krycia srsť je doplnená veľmi hustou podsadou, chrániaci psa pred chladom. U fínskeho laponského psa sú povolené všetky farby s tým, že jedna farba je základná a tá musí dominovať. Ideálna výška v kohútiku je 44-49 cm. Váha dospelého psa sa pohybuje okolo dvadsať kilogramov.